Tajemnice Zamku Krzyżackiego i Grodu Prusów w Dzierzgoniu
5 grudnia w sali wystawieniczej "Serowarni" odbyła się konferencja naukowa "Tajemnice Zamku Krzyżackiego i Grodu Prusów w Dzierzgoniu", gdzie profesor Fabian Welc Dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Prezes Fundacji "Ureusz" w Warszawie Daniel Gazda odkryli przed mieszkańcami Dzierzgonia wyniki oraz analizy badań wykonanych georadarem na Wzgórzu Zamkowym.
Zamek w Dzierzgoniu pełnił funkcję jednego z najważniejszych ośrodków gospodarczych, logistycznych i politycznych średniowiecznej Europy. Twierdza była drugim, po zamku w Malborku, najważniejszym centrum logistycznym państwa zakonnego. W XIII wieku jego istnienie pozwoliło wojowniczym zakonnikom prowadzić kampanie wojenne zakończone całkowitym podporządkowaniem ziem Prusów.
W magazynach zamku dzierzgońskiego przechowywano tysiące ton zboża, broni i prochu. Zgodnie z przekazami historycznymi na należących do warowni folwarkach hodowano ponad 1200 koni, a w gospodarczych częściach przedzamcza działały stajnie, kuźnie, browary i spichrze. Większość śladów po tym ogromnym założeniu kryje się jednak dzisiaj pod ziemią.
W XIV wieku zamek w Dzierzgoniu osiągnął szczyt swojej potęgi. Stał się siedzibą Wielkiego Szatniego, jednego z pięciu najwyższych urzędów państwa krzyżackiego. Wielki Szatni odpowiadał za zarządzanie zapasami zakonników.
Kres tej ważnej twierdzy przyniósł rok 1454. Wówczas zbuntowani mieszczanie podpalili zamek, a to, co pozostało, spalili sami Krzyżacy, by uniemożliwić jego wykorzystanie przez przeciwnika. Dlatego do dziś po tej twierdzy pozostało niewiele.
Badania na Wzgórzu Zamkowym będą kontynuowane w przyszłym roku.
Autorem zdjęć jest Pan Jacek Grzebyk.
O naszym Zamku możecie również poczytać na National Geographic
To była kluczowa twierdza Krzyżaków. Dzięki georadarowi poznaliśmy jej sekrety
Udostępniamy poniżej pełne nagranie z konferencji "Tajemnice Zamku Krzyżackiego i Grodu Prusów w Dzierzgoniu".