Strona główna » Czyste powietrze » Cztery gminy utworzyły Klaster Energii pn. „Zielone Powiśle”

Cztery gminy utworzyły Klaster Energii pn. „Zielone Powiśle”

2 grudnia w pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, na terenie gminy Stary Targ doszło do uroczystego powołania klastra energii pn. Zielone Powiśle. Klastry energii są nową formułą wytwarzania oraz dystrybucji energii elektrycznej i energii cieplnej na terenie gmin.

Jest to rozwiązanie prawne specjalnie dedykowane dla społeczności lokalnej, dzięki której mieszkańcy po pewnym czasie funkcjonowania klastra, będą mogli cieszyć się niższymi rachunkami za wykorzystanie prądu i ciepła.

Co warto dodać, klastry energii są instytucją otwartą, do której poza członkami-założycielami mogą dołączać kolejne gminy i przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, a nawet w przyszłości mieszkańcy-prosumenci.

W skład klastra energii wchodzą gminy Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń, Stary Targ i Mikołajki Pomorskie. Jak zwraca uwagę Wojciech Płachetka, Prezes spółki Klastry Energii (koordynator klastra) pierwszym wyzwaniem stojącym przed nową instytucją jest przeprowadzenie analizy mocy wytwórczych i zużycia energii przez podmioty będące członkami klastra.

Równolegle koordynator klastra będzie pozyskiwał koncesje na obrót energią elektryczną, a także projektował rozwiązania pozwalające przeciwdziałać rosnącym cenom prądu, które są związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun dodała, że dzięki zielonej, tańszej energii elektrycznej produkowanej za sprawą klastra, Dzierzgoń i inne gminy zrzeszone w klastrze staną się miejscem zdrowszym dla mieszkańców, a jednocześnie atrakcyjniejszym dla przedsiębiorców.

Metryka wpisu:

Data publikacji - 3 grudnia 2021
Ostatnia modyfikacja - 3 grudnia 2021

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6