2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Barwy narodowe są częścią naszej historii i naszego dziedzictwa.
BARWY. „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach, hymnie Rzeczpospolitej Polskiej i pieczęciach państwowych” precyzuje odcienie kolorów naszej flagi. Są to biały (nie śnieżnobiały) oraz karmazynowy (czerwona czerwień). Wcześniej przed wspomnianą ustawą przez ponad 50 lat obowiązywał cynober(czerwony wpadający w pomarańcz).
UKŁAD BARW. Wybór kolorów jest odwzorowaniem polskiej chorągwi – białego orła na czerwonym tle – oficjalnym symbolu naszego kraju używanego od średniowiecza. Orzeł jako znak w godle jest ważniejszy dlatego barwa biała jest na górze, a czerwona na dole. W układzie pionowym biel umieszcza się po lewej stronie oglądanej płaszczyzny.
PROPORCJE. Długość boków flagi w proporcjach 5:8 ustaliła „Ustawa z dnia 1 stycznia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczpospolitej Polskiej”. Jeżeli proporcje nie są zachowane to czerwony i biały stanowią barwy narodowe, lecz nie flagę.
OCHRONA BARW. Każdy ma prawo używać barw RP, szczególnie by podnieść znaczenie uroczystości przy zachowaniu odpowiednich czci i szacunku. Chociaż obecnie nie ma już zakazów nie można umieszczać na fladze napisów (np. nazw miejscowości). Za znieważenie lub zniszczenie flagi Kodeks Karny przewiduje ograniczenie lub pozbawienie wolności.
ŚWIĘTO. W Polsce celebrujemy Święto Flagi od 2004r.
Macie przed domem flagi? Pokażcie !
Metryka wpisu:
Data publikacji -
2 maja 2020
Ostatnia modyfikacja -
5 maja 2020