Strona główna » Aktualności » 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Barwy narodowe są częścią naszej historii i naszego dziedzictwa.
BARWY. „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach, hymnie Rzeczpospolitej Polskiej i pieczęciach państwowych” precyzuje odcienie kolorów naszej flagi. Są to biały (nie śnieżnobiały) oraz karmazynowy (czerwona czerwień). Wcześniej przed wspomnianą ustawą przez ponad 50 lat obowiązywał cynober(czerwony wpadający w pomarańcz).

UKŁAD BARW. Wybór kolorów jest odwzorowaniem polskiej chorągwi – białego orła na czerwonym tle – oficjalnym symbolu naszego kraju używanego od średniowiecza. Orzeł jako znak w godle jest ważniejszy dlatego barwa biała jest na górze, a czerwona na dole. W układzie pionowym biel umieszcza się po lewej stronie oglądanej płaszczyzny.

PROPORCJE. Długość boków flagi w proporcjach 5:8 ustaliła „Ustawa z dnia 1 stycznia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczpospolitej Polskiej”. Jeżeli proporcje nie są zachowane to czerwony i biały stanowią barwy narodowe, lecz nie flagę.

OCHRONA BARW. Każdy ma prawo używać barw RP, szczególnie by podnieść znaczenie uroczystości przy zachowaniu odpowiednich czci i szacunku. Chociaż obecnie nie ma już zakazów nie można umieszczać na fladze napisów (np. nazw miejscowości). Za znieważenie lub zniszczenie flagi Kodeks Karny przewiduje ograniczenie lub pozbawienie wolności.

ŚWIĘTO. W Polsce celebrujemy Święto Flagi od 2004r.

Macie przed domem flagi? Pokażcie !

Metryka wpisu:

Data publikacji - 2 maja 2020
Ostatnia modyfikacja - 5 maja 2020

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6