Press "Enter" to skip to content
Strona Główna » Edukacja i kultura » Noc Kupały organizowana przez DOK.

Noc Kupały organizowana przez DOK.

Wróćmy na chwilę ze wspomnieniem do magicznego wydarzenia organizowanego przez DOK. Noc Kupały jest przykładem tego, jak niesamowita i rozbudowana jest kultura naszych przodków, która opierała swoje wierzenia na siłach natury i kosmosu.
W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono słomiane kukły tzw. Mary, ukwiecone końskie głowy lub słomiane koła przypominającej Słońce oraz zioła co miało zapewnić urodzaj i płodność.
Wierzono, że z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku ułatwiony jest kontakt z zaświatami i tym samym magiczne rytuały mają dużą siłę oddziaływania.
Młodzieńcy wróżyli z wianków puszczanych na wodzie,
wróżono rownież ze zrywanych w całkowitym milczeniu kwiatów polnych, ziół, wody w studniach, która z racji swoich specyficznych właściwości również mogła zdradzać przyszłość danej osoby.
Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało zapewnić bezpieczeństwo, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Powszechnie wierzono też, iż osoby biorące czynny udział w sobótkowych uroczystościach, przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku.
Można w zasadzie uznać, że było to najważniejsze słowiańskie święto, pełne radości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych, które zapewniały pomyślność na nadchodzący czas.
Dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie widzieli – poniżej krótka fotorelacja z tej wspaniałej nocy

Administracja Poprawny CSS! Poprawny kontrast
Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6