Strona główna » Edukacja i kultura » 11 listopada dzień zakończenia I wojny światowej

11 listopada dzień zakończenia I wojny światowej

Dziś 11 listopada, dzień zakończenia I wojny światowej, symboliczna data utworzenia wolnej II RP, święto oficjalnie uznane dopiero w 1937 roku. Jak wcześniej obchodzono rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości?
Obchody pierwszych rocznic utworzenia wolnej Polski nie były szczególnie huczne. Przez dwie dekady nie uważano jej za szczególnie istotną by uczynić ją dniem wolnym od pracy. Z tego powodu wszelkie obchody organizowano zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W pierwszych latach uroczystości miały charakter wojskowy, co zostało przyjęte po 1920 przy drugiej rocznicy, podczas uhonorowania Piłsudskiego buławą marszałkowską. Towarzyszyły temu salwy armatnie i defilada wojskowa, co sprawiło, że była to pierwsza huczna impreza tego typu.
11 listopada dzień zakończenia I wojny światowej
Nie dokonano tego podczas pierwszej rocznicy, ponieważ w 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji, by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, gdyż trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej.
W 1926 roku Piłsudski ustanowił ten dzień wolnym od pracy dla urzędników. Nawoływał wtedy w okólniku:
Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia.

11 listopada dzień zakończenia I wojny światowej

Cztery lata później Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zwolniło tego dnia uczniów od nauki.
Na placu Saskim, przemianowanym potem na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, organizowano oficjalne defilady wojskowe. Parady następnie przeniesiono na Pole Mokotowskie. Sam Marszałek uczestniczył w nich do 1934 roku.
Od 1926 roku obchody rocznicy odzyskania niepodległości służyły utrwalaniu kultu Józefa Piłsudskiego oraz popularyzowaniu legendy legionowej. Weszło też do zwyczaju obdarowywanie Marszałka, także przez gości zagranicznych, okolicznościowymi prezentami, dyplomami, a także honorowanie go odznaczeniami obcych państw.
Równocześnie coraz więcej organizacji propaństwowych, w tym młodzieżowych, włączało się do udziału w obchodach Święta Niepodległości w wielu miejscowościach całego kraju.
23 kwietnia 1937 roku Sejm RP uchwalił, że 11 listopada:
„jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.”
W okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu, potajemnie starano się kontynuować tradycje obchodów 11 listopada. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego 13 grudnia 1981 r. i tym samym delegalizacji „Solidarności” represje komunistów nie powstrzymały środowisk opozycyjnych przed kontynuacją organizacji obchodów 11 listopada.
11 listopada dzień zakończenia I wojny światowej
Odprawiano nabożeństwa, organizowano marsze patriotyczne, składano kwiaty i wieńce w miejscach pamięci ważnych dla historii Polski. U schyłku istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Sejm PRL na mocy ustawy z 15 lutego 1989 r. przywrócił do kalendarza państwowego dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości. Pod tą nazwą święto odzyskania wolności i suwerenności państwa polskiego funkcjonuje do dzisiaj.
11 listopada dzień zakończenia I wojny światowej

Metryka wpisu:

Data publikacji - 11 listopada 2020
Ostatnia modyfikacja - 10 listopada 2020

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6