Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu
Cmentarna kaplica św Anny, dawny średniowieczny kościół, znajduje się przy ul. Elbląskiej 10. Jest to budowla gotycka z elementami barokowymi z czasu odbudowy.
Murowana z cegły na planie prostokąta. Od wschodu znajduje się cylindryczna wieża z hełmem stożkowym. Nawę nakrywa dwuspadowy dach kryty tzw. holenderką. W elewacjach bocznych znajdują się ostrołukowe okna oraz blendy, a główne wejście do kaplicy znajduje się w elewacji zachodniej. Wnętrze jest jednoprzestrzenne.
Obejrzyj galerię zdjęć współczesnej kaplicy.
Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu
Zbudowana w XIII wieku na wzgórzu cmentarnym, była integralną częścią kompleksu zamkowego. Do czasu zakończenia budowy, była użytkowana przez Krzyżaków. W okresie późniejszym była wykorzystywana przez służbę i mieszkańców przedzamcza. Uległa zniszczeniu w roku 1414 i ponownie w 1730.
W czasie odbudowy w 1737 roku zmieniono jej plan usytuowania; do ocalałej ściany wschodniej z okrągłą wieżą, dobudowano mury z pokryciem dachowym. Wnętrze kaplicy pokrywa drewniany strop z malunkami głów aniołów.
Kaplicę otacza cmentarz, którego początki przypadają na koniec XVIII wieku i prawdopodobnie funkcjonował jako cmentarz dla konwentu dzierzgońskiego od końca XIII w.
W kościele pw. Trójcy Przenaświętszej wiszą 3 figurki, które pochodzą z ww. kaplicy. Obok nich znajduje się obraz, który prawdopodobnie przedstawia scenę z życia Św. Anny.
Poniżej niezwykłe zdjęcia kaplicy z dawnych lat.
Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu
Kaplica należy do dekanatu Dzierzgoń diecezji Elbląskiej.
Parafia planuje w tym roku, przy wsparciu finansowym gminy, wykonać przebudowę stromych schodów prowadzących na tzw. stary cmentarz. Możliwe będzie wykonanie także podświetlenia kaplicy.
Na zbiegu ulicy Elbląskiej i 3 Maja, istniał kościół ewangelicki, istniejący w latach 1792 – 1947. Drewniany ołtaż ze zdjęcia pochodzi z 1737 roku.
Kosciół został spalony w 1947 roku. Pożar kościoła jest przypisywany jako umyślny, od napływowej ludności ze wschodnich kresów lub nieumyślny, od dziecięcych zabaw z ogniem w tym kościele. Podzielony był dwoma rzędami drewnianych kolumn na trzy nawy, okna były wysokie i szerokie, a wieża, która posiadała dwa dzwony, znacznie wystawała ponad dach. W środku były balkony łączące się z obu stron z chórem organowym, a na ławkach widniały nazwiska wiernych.
Pierwszy kościół ewangelicki powstał w 1737 roku, zbudowany przez dzierzgońskich luteranów, po kilkuletniej wędrówce po domach, lecz zawalił się samoistnie po około pięćdziecięciu latach. Informacje te można znaleźć w książce „Dzierzgoń od początku do dni naszych” ks. Alojza Szorc.

Trochę niżej, na ulicy 3 Maja, znajdowała się plebania ewangelicka, wybudowana w 1881 roku. Plebania po wojnie stała się lokalem wielorodzinnym i trwa ten stan do dnia dzisiejszego. Remontów w latach PRL -u niewiele tu dokonywano, a starsi mieszkańcy pamiętają rozbiórkę stylowej drewnianej przybudówki od frontu ulicy. Obecnie budynek zmienił całkowicie swój charakter, po wykonaniu ocieplenia.

Metryka wpisu:
Data publikacji -
15 sierpnia 2020
Ostatnia modyfikacja -
16 sierpnia 2020