Strona główna » Edukacja i kultura » Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu

Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu

Cmentarna kaplica św Anny, dawny średniowieczny kościół, znajduje się przy ul. Elbląskiej 10. Jest to budowla gotycka z elementami barokowymi z czasu odbudowy.
Murowana z cegły na planie prostokąta. Od wschodu znajduje się cylindryczna wieża z hełmem stożkowym. Nawę nakrywa dwuspadowy dach kryty tzw. holenderką. W elewacjach bocznych znajdują się ostrołukowe okna oraz blendy, a główne wejście do kaplicy znajduje się w elewacji zachodniej. Wnętrze jest jednoprzestrzenne.
Obejrzyj galerię zdjęć współczesnej kaplicy.

Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu

Zdjęcie 1 z 11

Zbudowana w XIII wieku na wzgórzu cmentarnym, była integralną częścią kompleksu zamkowego. Do czasu zakończenia budowy, była użytkowana przez Krzyżaków. W okresie późniejszym była wykorzystywana przez służbę i mieszkańców przedzamcza. Uległa zniszczeniu w roku 1414 i ponownie w 1730.
W czasie odbudowy w 1737 roku zmieniono jej plan usytuowania; do ocalałej ściany wschodniej z okrągłą wieżą, dobudowano mury z pokryciem dachowym. Wnętrze kaplicy pokrywa drewniany strop z malunkami głów aniołów.
Kaplicę otacza cmentarz, którego początki przypadają na koniec XVIII wieku i prawdopodobnie funkcjonował jako cmentarz dla konwentu dzierzgońskiego od końca XIII w.
W kościele pw. Trójcy Przenaświętszej wiszą 3 figurki, które pochodzą z ww. kaplicy. Obok nich znajduje się obraz, który prawdopodobnie przedstawia scenę z życia Św. Anny.
Poniżej niezwykłe zdjęcia kaplicy z dawnych lat.

Kaplica św. Anny w Dzierzgoniu

Zdjęcie 1 z 14

Kaplica należy do dekanatu Dzierzgoń diecezji Elbląskiej.
Parafia planuje w tym roku, przy wsparciu finansowym gminy, wykonać przebudowę stromych schodów prowadzących na tzw. stary cmentarz. Możliwe będzie wykonanie także podświetlenia kaplicy.
Na zbiegu ulicy Elbląskiej i 3 Maja, istniał kościół ewangelicki, istniejący w latach 1792 – 1947. Drewniany ołtaż ze zdjęcia pochodzi z 1737 roku.
Kosciół został spalony w 1947 roku. Pożar kościoła jest przypisywany jako umyślny, od napływowej ludności ze wschodnich kresów lub nieumyślny, od dziecięcych zabaw z ogniem w tym kościele. Podzielony był dwoma rzędami drewnianych kolumn na trzy nawy, okna były wysokie i szerokie, a wieża, która posiadała dwa dzwony, znacznie wystawała ponad dach. W środku były balkony łączące się z obu stron z chórem organowym, a na ławkach widniały nazwiska wiernych.
Pierwszy kościół ewangelicki powstał w 1737 roku, zbudowany przez dzierzgońskich luteranów, po kilkuletniej wędrówce po domach, lecz zawalił się samoistnie po około pięćdziecięciu latach. Informacje te można znaleźć w książce „Dzierzgoń od początku do dni naszych” ks. Alojza Szorc.
Dzierzgoń od początku do dni naszych Dzierzgoń od początku do dni naszych

Trochę niżej, na ulicy 3 Maja, znajdowała się plebania ewangelicka, wybudowana w 1881 roku. Plebania po wojnie stała się lokalem wielorodzinnym i trwa ten stan do dnia dzisiejszego. Remontów w latach PRL -u niewiele tu dokonywano, a starsi mieszkańcy pamiętają rozbiórkę stylowej drewnianej przybudówki od frontu ulicy. Obecnie budynek zmienił całkowicie swój charakter, po wykonaniu ocieplenia.

plebania ewangelicka plebania ewangelicka plebania ewangelicka plebania ewangelicka plebania ewangelicka

Metryka wpisu:

Data publikacji - 15 sierpnia 2020
Ostatnia modyfikacja - 16 sierpnia 2020

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6