Strona główna » Edukacja i kultura » Historyczne tajemnice z ulicy Traugutta

Historyczne tajemnice z ulicy Traugutta

Historyczne tajemnice z ulicy Traugutta
W końcowym fragmencie ulicy Traugutta jest rozwidlenie ulicy. Idąc w lewo dochodziliśmy na tak zwaną Górę Burmistrza, a w prawo do domu kata.

dzierzgon-2

Według opisu z Kalendarza Sztumskiego z 1933 roku, pokoje w tym domu były nadzwyczaj przestronne i mieszkało tam 7 rodzin, łącznie 36 osób. Lokalizacja domu była nieprzypadkowa. Według prawa musiał znajdować się poza obrębem miasta. Poza tym był on na trasie jaką musiał pokonać skazaniec, co było zjawiskiem ludycznym, przyciągające sporą ilośc gapiów.  Nie bez powodu ulica Traugutta nazywana była dawniej Aleją Hyclów.

dzierzgon dzierzgon

Do obowiązków kata należał szereg zadań jak: czynności procesowe, egzekucja wyroków sądowych, czynności hyclowskie i sanitarne oraz czynności nadzorcze i administracyjne. Prowadził też usługi dla ludności, leczył różne choroby i wykonywał proste zabiegi hirurgiczne.

Po jego działalności pozostał do lat 70. ubiegłego wieku dom powstały w 1724 roku, który w 1917 nabył von Wantoch – Rekowski za 3023 marki. Pozostawił go jako stary pomnik i wybudował obok kamienicę. Dom służył jako mieszkanie dla kilku rodzin do lat 70., kiedy to został rozebrany, a na jego miejscu wybudowano budynek komunalny. Obecnie budynki są wspólnotami mieszkaniowymi.

dzierzgon-7 dzierzgon-

Dodatkową ciekawostką jest, że na rogu ulic  Traugutta i Zawadzkiego znajdował się kamień, na który może nieliczni zwracali uwagę, a był pozostałością po czasach, gdy w ten sposób oznaczano drogę. Obecnie kamień został usunięty w ramach remontu drogi ulicy Traugutta oraz dla bezpieczeństwa przechodniów.

dzierzgon-8

Podobny kamień możemy również spotkać przy środkowej części ściany budynku poczty, od strony ulicy Wojska Polskiego, jednak ten pełnił rolę „punktu zerowego”, czyli miejsca, od którego mierzyło się odległości między miastami, a dokładniej między budynkami poczty, bo tam dyliżanse zaczynały i kończyły swoje kursy.

dzierzgon-9
W tej części miasta rozwijało się między innymi szpitalnictwo.

W 1951 roku uruchomiono Ośrodek Zdrowia z izbą porodową i chorych, w budynku przy ulicy Odrodzenia 13, której nazwa może się kojarzyć właśnie od rodzenia.  Na parterze była poczekalnia, gabinet dentystyczny oraz ambulatorium. Izba porodowa od 1973 roku funkcjonuje w szpitalu sztumskim.

dzierzgon-110dzierzgoń

Przy ulicy Traugutta oddano do użytku w 1904 roku nowo wybudowany szpital miejski z łaźnią, prowadzony przez dr Sachs i dr Schnaase, w którym zajmowano się lżejszymi przypadkami. Szpital funkcjonował do 1920 roku.

W tym samym budynku od lat 20. XX wieku funkcjonowały szkoły, w których nauka trwała rok. Istniały tam szkoły Rolnicze, Hodowlane, Uprawy roślin, Ośrodek Szkolenia Traktorzystów, Technikum oraz Liceum Zawodowe.

dzierzgon-12 dzierzgon-11

Opr.M.Zelmańska

Metryka wpisu:

Data publikacji - 25 lipca 2020
Ostatnia modyfikacja - 24 lipca 2020

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6