Strona główna » Edukacja i kultura » Boże Ciało 2020

Boże Ciało 2020

Jak będą wyglądały uroczystości w tym roku i jak je obchodzono przed laty? Zapraszamy do obejrzenia niezwykłych zdjęć.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, nie odbędą się tradycyjne, uroczyste procesje przy ołtarzach w mieście..
Ksiądz Biskup Diecezjalny wydał wskazania na ten rok dotyczące uroczystości Bożego Ciała. Czytamy co następuje: „Nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii ani nie stawia czterech ołtarzy. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa po każdej Mszy Świętej odbywa się procesja eucharystyczna wokół kościoła”.
Dlatego też w tym dniu Msze św. będą odprawiane w porządku niedzielnym, z procesją wokół kościoła, o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00
W dalszych ciągu trzeba nam zachowywać zalecane środki ostrożności(dezynfekcja, dystans społeczny i zasłanianie ust i nosa). Prosimy, aby pamiętać o tym przychodząc do kościoła.

Poniżej widzimy zdjęcia, jak przed laty obchodzono w naszym mieście Boże Ciało i jak wyglądała procesja.

Boże Ciało 2020Boże Ciało 2020Obchody Bożego Ciała 2019

Boże Ciało 2020

Dzierzgoń Lata 80.

Ołtarze

Historia

Za panowania Piastów, tak pisała o nim Deotyma:
„Obchodzona pod kopułą samego nieba, obsypana deszczem kwiatów i to w najpiękniejszej porze roku, zawsze zachwyca swoją półnieziemską poezją – a w owych czasach zachwycała tym silniej, że była jeszcze nowością (…), budziła nie tylko nabożeństwo, ale i gorącą ciekawość (…). Bo jeśli i dziś jeszcze najzacniejsze domy dobijają się o zaszczyt stawiania ołtarzy, cóż to się musiało dziać wówczas”.
Boże Ciało czyli kościelne święto Eucharystii, zostało ustanowione w Belgii w 1246 roku. W 1264 Papież Urban IV, wprowadził je do kalendarza liturgicznego.
Do Polski święto Bożego Ciała dotarło w 1320 roku. Procesje Bożego Ciała zostały wprowadzone 200 lat później, Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy .
Ceremonia Bożego Ciała, ma na celu rozszerzanie kultu Chrystusa w Eucharystii. Kraków, w którym narodziła się tradycja Bożego Ciała, od najdawniejszych czasów słynął z barwnych i okazałych procesji. Udział w nich brali biskupi, księża, zakonnicy, a nawet Królowie Polscy.
W czasach saskich, podczas procesji oddawano uroczyste saluty, przez co ulice Warszawy pachniały prochem. W XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski, zakazał wystrzałów podczas procesji, ponieważ huk i proch szkodziły zdrowiu dam biorących w nich udział.

Procesja Bożego Ciała
Gniezno, 1929. Procesja Bożego Ciała wracająca do katedry. Na zdjęciu widoczny m.in. ówczesny prezydent RP, Ignacy Mościcki.

Procesja Bożego CiałaMyszyniec, 1937. Fragment procesji Bożego Ciała. Uczestniczki w tradycyjnych strojach kurpiowskich.

Procesja Bożego CiałaPoznań, 1938

W niektórych regionach Polski, szczególnie na Mazowszu: na Kurpiach, w Łowiczu i pobliskich wsiach, w okolicach Rawy Mazowieckiej i Opoczna,ale również na Podhalu i Pogórzu, ziemi sądeckiej oraz Krakowie i wsiach podkrakowskich, osoby biorące czynny udział w procesji ubierały się w regionalny strój ludowy. Pod tym względem najbarwniej prezentuje się procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

Procesja Bożego CiałaŁowicz

Zwyczaje i wierzenia

Najbardziej popularnym zwyczajem jest zabieranie gałązek brzózek, które przyozdabiają ołtarze do domu. W dawnych czasach, wierzono, że brzozowa witka skutecznie chroni przed czarami. Obecnie zabieranie gałązek do domu stało się tradycją.

Procesja Bożego CiałaPoza tym, mamy zwyczaj wicia wianków. W przeszłości wianki do kościoła zanoszono w dzień Bożego Ciała, pozostawały tam przez całą oktawę, aby nabrały świętej mocy. Dopiero ostatniego dnia zabierano je do domu. Obecnie wianki do kościoła zanosimy w ostatnim dniu oktawy, następnie umieszczane są za obrazem świętych, nad oknami a także przy wejściu do domu.
Wianki poświęcone w Boże Ciało lub ostatniego dnia oktawy chroniły domowników, przed burzą, piorunami, urokami i nieszczęściem. Miał też chronić zwierzęta gospodarcze. Z tego powodu, wianki przechowywano w stajni i oborze, aby chronić hodowle przed zarazą i nie dopuszczać do nich czarownic. Wierzono również, że poświęcone wianki uchronią warzywa przed szkodnikami. Dodatkowo, z suchych ziół, wykruszonych z poświęconego wianka, przyrządzano napary lecznicze na różne schorzenia i choroby.

Procesja Bożego Ciała Procesja Bożego Ciała

Piękną tradycją w czasie procesji Bożego Ciała jest sypanie kwiatów, pod stopy kapłana niosącego Hostię.
W Spycimierzu (woj.łódzkie, gmina Uniejów) sypanie kwiatków zostało zastąpione układaniem dywanów kwiatowych. Tradycja ta ma już ponad 200 lat.

Procesja Bożego Ciała
źr.:sieradz.naszemiasto.pl

Od momentu ustanowienia święta Bożego Ciała w 1264 r., dziś oficjalnie obchodzone jako uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jego niezmiennym symbolem jest chleb. Chleb w kulturze ludowej był powszechnie szanowany jako pierwsze i najświętsze pożywienie, toteż powstało wiele tradycją uświęconych zwyczajów dotyczących obchodzenia się z tym darem Bożym. Nie wolno go było jeść z nakrytą głową, dotykać nieumytą ręką, nie wolno było chlebem się bawić, ani lepić z niego figurek. Dawniej nawet najmniejszych okruszków nie wyrzucano, tylko je spalano. Produkowano więc specjalne szufelki i szczoteczki do zmiatania okruchów ze stołu.Prawdziwym fenomenem polskich obchodów Bożego Ciała jest ich nieprzerwane trwanie w naszej tradycji i obyczaju, mimo różnych kolei naszego losu i zawiłości naszej historii.

Oprac.Magdalena Zelmańska

Metryka wpisu:

Data publikacji - 10 czerwca 2020
Ostatnia modyfikacja - 26 sierpnia 2021

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6