Strona główna » Edukacja i kultura » Bągart daw. Bomgarte, Baumgartt, lub Baumgarth

Bągart daw. Bomgarte, Baumgartt, lub Baumgarth

Bągart, daw. Bomgarte, Baumgartt, lub Baumgarth.

bogard

 

Bągart

W naszej gminie, to jedna z większych miejscowości z przewagą gospodarstw indywidualnych.
Przed wojną wieś miała charakter rolniczo – przemysłowy, ponieważ funkcjonowała tu parowa mleczarnia ,parowy tartak i wytwórnia serów.
Posiadała najwięcej ziem w porównaniu do innych wsi w gminie.
Powstanie wsi datuje się na XIV wiek z nadania komtura Siegharda von Schwarzburga i jest zlokalizowana nad rzeką Dzierzgoń, dawniej zwaną Sorge, która była główną drogą komunikacyjną do transportu towarów z miastami Christburg (Dzierzgoń) i Elbing (Elbląg).

Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół. Początki jego budowy datuje się na ok 1320 rok. Jest to ceglany kościół gotycki, salowy, z parą bocznych kaplic i wieżą frontową nadbudowaną w 1930 r. Wielokrotnie niszczony, również spalony przez Szwedów, został odbudowany w 1795 r. i odnowiony w 1905 r.

Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół

Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela.

pw. św. Jana Chrzciciela. pw. św. Jana Chrzciciela. pw. św. Jana Chrzciciela. pw. św. Jana Chrzciciela. pw. św. Jana Chrzciciela.

Wieś z racji swego położenia na pograniczu Powiśla Dolnego i Żuław Elbląskich była osadą zamieszkałą już przed naszą erą. W jej okolicach znaleziono łódź wikińską z ok 700 roku o długości 12 metrów, cumowaną przy pomoście starszym od łodzi. Pomost był długości 640 metrów. Badania archeologiczne prowadzono tu już od XIX wieku.

pw. św. Jana Chrzciciela. pw. św. Jana Chrzciciela.

W kronikach królewskich wsi Prus Królewskich wyczytamy, że w 1682 roku notowano tu 363 morgi, karczmę i kościół katolicki. W 1910 roku w czasie zaboru pruskiego wieś posiadała 1697 ha, 235 gospodarstw i 981 ludności, głównie niemieckiej. W 1932 roku wybudowano we wsi szkołę.
W czasie I wojny światowej wielu ze wsi zostało powołanych do wojska i wielu zginęło. W latach 20-tych XX wieku postawiono im we wsi pomnik poległych. Został przewrócony przez nowych zasiedleńców po 1945 roku. Postawiono go i uporządkowano po 1990 roku w ramach pojednania z ludnością niemiecką.
W 1985 roku w strumieniu obok kościoła znaleziono chorągiewkę żelazną z datą 1585 roku, która pochodziła z wieży kościoła. Obecnie znajduje się w muzeum zamkowym w Malborku.
Wieś dominują, tak jak dawniej gospodarstwa rolne. Szkoła podstawowa skupia dzieci z wielu okolicznych wsi.

Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa

Z racji nizinnego położenia okolicznych pól często nękały wieś powodzie, co zostało opanowane po regulacji rzeki. Podobnie było na polach pobliskiej wsi Święty Gaj daw. Heiligenwalde, ponieważ był to teren zalewowy, osuszony dopiero przez osadników holenderskich od XVI wieku. Wcześniej na obrzeżach zalewu funkcjonowały osady staropruskie. Na wschód od miejscowości Święty Gaj znajdowało się grodzisko Cholin i tu lokalizowana jest męczeńska śmierć św. Wojciecha.

Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa 

Metryka wpisu:

Data publikacji - 24 października 2020
Ostatnia modyfikacja - 25 sierpnia 2021

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6