Press "Enter" to skip to content
Strona Główna » Edukacja i kultura » Czy nasze Wzgórze Zamkowe w ostatnim stuleciu wyglądało jak dzisiaj

Czy nasze Wzgórze Zamkowe w ostatnim stuleciu wyglądało jak dzisiaj

Czy nasze Wzgórze Zamkowe w ostatnim stuleciu wyglądało jak dzisiaj? Co się z czasem zmieniło? Co nadal pozostało? Na te pytania odpowiadamy w pierwszym felietonie o dziejach naszego miasta i okolic.

Dzierzgoń-1925
Pierwszy obraz przedstawia widok ogólny miasta z lat 30.

dzierzgoń-1938
Drugi obraz, to widokówka z marca 1938 roku.
Przedstawia widok na kościół oraz wieżę ciśnień z wieżą widokową, zwaną ówcześnie „Pavillonem”, która została zbudowana w pierwszych latach XX wieku. Przez ponad 25 lat, Dzierzgoński „Pavillon” był punktem odniesienia i symbolem miasta. Zbudowana była z drewna, o kształcie ośmioboku, co ułatwiało opływowość, cecha szczególnie ważna przy mocniejszych porywach wiatru. Wieża była przeszklona, by jak najlepiej spełniać swoje funkcje widokowe. Po przekroczeniu wejścia, bez drzwi, oraz pokonaniu wewnętrznych schodów, można było znaleźć się na tarasie.

wieża-ciśnień
Drewnianą wieżę widokową rozebrano, ponieważ w 1927 roku zbudowano nową, murowaną i wyższą wieżę ciśnień, która również posiadała na szczycie taras widokowy oraz dodatkowo lokal gastronomiczny, więc istnienie obu wież uznano za bezzasadne.
Wtedy w mieście mieszkało około 3600 mieszkańców, na ulicy Pionierskiej niebawem rozpoczynała się budowa domków jednorodzinnych, a przy szkole podstawowej, budowa hali sportowej.
Przełom IX i XX wieku, to okres intensywnych prac zagospodarowania terenu Wzgórza. Wywożono gruz, pozostały po niegdyś stojącym zamku krzyżackim i wykorzystywano go do budowy linii kolejowej. Następnie zasadzono tam drzewa i krzewy, między innymi aleję dębową, którą nadal możemy podziwiać. Zajmowało się tym założone w drugiej połowie IX wieku Towarzystwo Upiększania Miasta, które zrzeszało mieszczan chętnych do upiększania miasta, stroniąc od polityki. (Takie stowarzyszenie funkcjonuje od 1893 we Wrocławiu).
Lata trzydzieste XX wieku, to bogaty okres w dziejach i gospodarce. Na początku tych lat została zmodernizowana sieć wodociągowa oraz zainstalowano sprawny system kanalizacyjny. Drewniany most na Dzierzgonce został wymieniony na betonowy, przy którego wykonaniu była zatrudniona lokalna firma betoniarska, znana i chwalona również w Niemczech.

Dzierzgoń

Wyżej widzimy zdjęcie z czerwca 2020 roku, porównanie do widokówki z 1938 roku. Na Wzgórzu Zamkowym, przy wieży ciśnień znajduje się wybetonowany mały obszar, powstały w latach 70. ubiegłego wieku podczas przygotowań do dożynek wojewódzkich. Dzięki temu, ze każdy beton różni się od siebie, można tam zauważyć zarys fundamentu starej wieży widokowej.

 pekniecia

Aktualnie na Wzgórzu możemy podziwiać z pomostów ruiny zamku krzyżackiego z ekspozycją reliktów archeologicznych z XIII w., jak i nowoczesne infrastruktury. Park w ostatnich 20 latach, został poddany rewaloryzacji, zasadzono kompozycje roślinne, stylizowane na florę z XIX w. parku Pojezierza Iławskiego i Żuław oraz stworzono alejki wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Utworzono miejsca rekreacji i wypoczynku jak plac zabaw, altany, miejsce przeznaczone na rodzinny relaks przy grillu czy platformy widokowe. Wybudowany został stylizowany na ruiny średniowiecznego zamku amfiteatr, bramy wjazdowe oraz furty wejściowe, tworzące początek ścieżki edukacyjnej.
    Park należy do Szlaku Polskich Zamków Gotyckich na Powiślu, dzięki czemu turyści mogą się zapoznać z osobliwymi cechami tej części regionu.
Organizowane są tu również imprezy plenerowe, co wzmacnia atrakcyjność miejsca.
Poniższe zdjęcia zostały wykonane w 2020 roku.

Dzierzgoń Dzierzgoń
Źródła:
J. Namenanik, „Dzierzgoń. Szkice z dziejów miasta. Część II”, Gdynia 2017
A. Szorc „Dzierzgoń od początku do dni naszych 1248-1998”, Dzierzgoń 1998

Zdjęcia:
J. Namenanik, „Dzierzgoń. Szkice z dziejów miasta. Część II”, Gdynia 2017
Magdalena Zelmańska

Administracja Poprawny CSS! Poprawny kontrast
Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6