Press "Enter" to skip to content
Strona Główna » Edukacja i kultura » Boże Ciało 2020

Boże Ciało 2020

Jak będą wyglądały uroczystości w tym roku i jak je obchodzono przed laty? Zapraszamy do obejrzenia niezwykłych zdjęć.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, nie odbędą się tradycyjne, uroczyste procesje przy ołtarzach w mieście..
Ksiądz Biskup Diecezjalny wydał wskazania na ten rok dotyczące uroczystości Bożego Ciała. Czytamy co następuje: „Nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii ani nie stawia czterech ołtarzy. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa po każdej Mszy Świętej odbywa się procesja eucharystyczna wokół kościoła”.
Dlatego też w tym dniu Msze św. będą odprawiane w porządku niedzielnym, z procesją wokół kościoła, o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00
W dalszych ciągu trzeba nam zachowywać zalecane środki ostrożności(dezynfekcja, dystans społeczny i zasłanianie ust i nosa). Prosimy, aby pamiętać o tym przychodząc do kościoła.

Poniżej widzimy zdjęcia, jak przed laty obchodzono w naszym mieście Boże Ciało i jak wyglądała procesja.

Boże Ciało 2020Boże Ciało 2020Obchody Bożego Ciała 2019

Boże Ciało 2020

Dzierzgoń Lata 80.

Ołtarze

Historia

Za panowania Piastów, tak pisała o nim Deotyma:
„Obchodzona pod kopułą samego nieba, obsypana deszczem kwiatów i to w najpiękniejszej porze roku, zawsze zachwyca swoją półnieziemską poezją – a w owych czasach zachwycała tym silniej, że była jeszcze nowością (…), budziła nie tylko nabożeństwo, ale i gorącą ciekawość (…). Bo jeśli i dziś jeszcze najzacniejsze domy dobijają się o zaszczyt stawiania ołtarzy, cóż to się musiało dziać wówczas”.
Boże Ciało czyli kościelne święto Eucharystii, zostało ustanowione w Belgii w 1246 roku. W 1264 Papież Urban IV, wprowadził je do kalendarza liturgicznego.
Do Polski święto Bożego Ciała dotarło w 1320 roku. Procesje Bożego Ciała zostały wprowadzone 200 lat później, Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy .
Ceremonia Bożego Ciała, ma na celu rozszerzanie kultu Chrystusa w Eucharystii. Kraków, w którym narodziła się tradycja Bożego Ciała, od najdawniejszych czasów słynął z barwnych i okazałych procesji. Udział w nich brali biskupi, księża, zakonnicy, a nawet Królowie Polscy.
W czasach saskich, podczas procesji oddawano uroczyste saluty, przez co ulice Warszawy pachniały prochem. W XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski, zakazał wystrzałów podczas procesji, ponieważ huk i proch szkodziły zdrowiu dam biorących w nich udział.

Procesja Bożego Ciała
Gniezno, 1929. Procesja Bożego Ciała wracająca do katedry. Na zdjęciu widoczny m.in. ówczesny prezydent RP, Ignacy Mościcki.Procesja Bożego CiałaMyszyniec, 1937. Fragment procesji Bożego Ciała. Uczestniczki w tradycyjnych strojach kurpiowskich.

Procesja Bożego CiałaPoznań, 1938

W niektórych regionach Polski, szczególnie na Mazowszu: na Kurpiach, w Łowiczu i pobliskich wsiach, w okolicach Rawy Mazowieckiej i Opoczna,ale również na Podhalu i Pogórzu, ziemi sądeckiej oraz Krakowie i wsiach podkrakowskich, osoby biorące czynny udział w procesji ubierały się w regionalny strój ludowy. Pod tym względem najbarwniej prezentuje się procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

Procesja Bożego CiałaŁowicz

Zwyczaje i wierzenia

Najbardziej popularnym zwyczajem jest zabieranie gałązek brzózek, które przyozdabiają ołtarze do domu. W dawnych czasach, wierzono, że brzozowa witka skutecznie chroni przed czarami. Obecnie zabieranie gałązek do domu stało się tradycją.

Procesja Bożego CiałaPoza tym, mamy zwyczaj wicia wianków. W przeszłości wianki do kościoła zanoszono w dzień Bożego Ciała, pozostawały tam przez całą oktawę, aby nabrały świętej mocy. Dopiero ostatniego dnia zabierano je do domu. Obecnie wianki do kościoła zanosimy w ostatnim dniu oktawy, następnie umieszczane są za obrazem świętych, nad oknami a także przy wejściu do domu.
Wianki poświęcone w Boże Ciało lub ostatniego dnia oktawy chroniły domowników, przed burzą, piorunami, urokami i nieszczęściem. Miał też chronić zwierzęta gospodarcze. Z tego powodu, wianki przechowywano w stajni i oborze, aby chronić hodowle przed zarazą i nie dopuszczać do nich czarownic. Wierzono również, że poświęcone wianki uchronią warzywa przed szkodnikami. Dodatkowo, z suchych ziół, wykruszonych z poświęconego wianka, przyrządzano napary lecznicze na różne schorzenia i choroby.

Procesja Bożego Ciała Procesja Bożego Ciała

Piękną tradycją w czasie procesji Bożego Ciała jest sypanie kwiatów, pod stopy kapłana niosącego Hostię.
W Spycimierzu (woj.łódzkie, gmina Uniejów) sypanie kwiatków zostało zastąpione układaniem dywanów kwiatowych. Tradycja ta ma już ponad 200 lat.

Procesja Bożego Ciała
źr.:sieradz.naszemiasto.pl

Od momentu ustanowienia święta Bożego Ciała w 1264 r., dziś oficjalnie obchodzone jako uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jego niezmiennym symbolem jest chleb. Chleb w kulturze ludowej był powszechnie szanowany jako pierwsze i najświętsze pożywienie, toteż powstało wiele tradycją uświęconych zwyczajów dotyczących obchodzenia się z tym darem Bożym. Nie wolno go było jeść z nakrytą głową, dotykać nieumytą ręką, nie wolno było chlebem się bawić, ani lepić z niego figurek. Dawniej nawet najmniejszych okruszków nie wyrzucano, tylko je spalano. Produkowano więc specjalne szufelki i szczoteczki do zmiatania okruchów ze stołu.Prawdziwym fenomenem polskich obchodów Bożego Ciała jest ich nieprzerwane trwanie w naszej tradycji i obyczaju, mimo różnych kolei naszego losu i zawiłości naszej historii.

Oprac.Magdalena Zelmańska

Administracja Poprawny CSS! Poprawny kontrast
Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6