Strona główna » Aktualności » Pomosty Bągarckie odsłonięte zostały pod koniec XIX wieku

Pomosty Bągarckie odsłonięte zostały pod koniec XIX wieku

Pomosty Bągarckie odsłonięte zostały pod koniec XIX wieku podczas prac melioracyjnych na podmokłych łąkach Bągartu i Świetego Gaju, co ukazało zachowane w dobrym stanie konstrukcje drewniane, tworzące pomosty, będące fragmentami ziemno-drewnianej drogi. Co ciekawe Conwentz, archeolog badający te konstrukcje, przyjął, że konstrukcja pochodzi z okresu wpływów rzymskich i jest częścią Szlaku Bursztynowego.

felieton

W latach 1995 – 1996 ponownie rozkopano fragmenty drogi by dokładnie określić ich wiek. Wówczas odkryto, że kilka odcinków różni się konstrukcyjnie. Do budowy użyto przede wszystkim drewna dębowego, a jedynie zachodni kraniec drogi był zbudowany z elementów sosnowych. W konstrukcji użyto dranic, połówek, ćwiartek i rzadziej całych pni, przy czym nawierzchnię budowano głównie z dranic, które wykonano z młodych, około 50-letnich drzew. Dodatkowo wzdłuż drogi wbito długie paliki, które zabezpieczały całą konstrukcję przed rozsuwaniem się na boki.

 

felieton

Na podstawie badań dendrochronologicznych stwierdzono, że budowę dłuższego, zlokalizowanego bliżej linii brzegowej jeziora Druzno pomostu, rozpoczęto na początku II w. p.n.e. Wiek najstarszej próbki określono na 199 rok p.n.e. Pomost/grobla funkcjonował nieprzerwanie, co najmniej, do końca II w n.e., najmłodsza próbka została wydatowana na 186 rok n.e. Datowanie radiowęglowe próbek dopuszcza możliwość nadbudowania i naprawiania drogi w IV w. n.e., a może nawet jeszcze w następnym stuleciu. Tąsamą metodą oszacowano też wiek krótszego, leżącego nieco na południe pomostu, na około VII-VI wiek p.n.e.
Zagadką jednak nadal pozostaje, kto wybudował oba pomosty.

Metryka wpisu:

Data publikacji - 20 czerwca 2020
Ostatnia modyfikacja - 28 sierpnia 2021

dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik
dziennik

Skip to content
Wróć na początek strony Alt+Shift+0 Przejdź do wyszukiwarki Alt+Shift+1
Przejdź do treści głównej Alt+Shift+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+Shift+3
Przejdź do menu górnego Alt+Shift+4
Przejdź do menu dolnego Alt+Shift+5
Przejdź do mapy serwisu Alt+Shift+6